SPORTOVNÍ AKADEMIE KOMRSKOVI

O tom, že v dnešní době mají děti mnohem méně pohybové aktivity než v minulosti, netřeba polemizovat. Tělesná výchova ve školách je pouhý minikamínek v nutných základech pro život. O spontánním pohybu po škole škoda mluvit. Naše generace bez mobilů a PC trávila každé odpoledne „za barákem“ a rozhodně jsme neseděli celou dobu na zadnici (i když mé chemické začátky se datují do těch dob, kdy jsem vsedě patlala lektvary z hlíny a bylinek :-)).

Dnes se populace rozdělila na tři tábory: jedni využívají sportovních klubů k výkonnostnímu sportu, druzí (valná menšina) se věnuje svým dětem s přístupem sportujících rodičů a aktivní rodiny, no a myslím, že většina rodičů spoléhá na školu a případně „rádobypohybové“ kroužky. Nechci vůbec devalvovat taneční i jiné podobné kroužky,  ale nemůžeme čekat, že se tam naše děti budou rozvíjet všestranně a dostatečně.

Ráda bych se zaměřila na sportovní aktivity pro děti, které nemají ambice vrcholového sportu a zároveň dbají na celkový harmonický rozvoj pohybové stránky dětského organismu. Těchto je jako šafránu. Něco zabezpečí osvícení trenéři ve sportovních klubech, pokud neurychlují dětský vývoj a dostatečně do tréninku zahrnou všestrannost. Zároveň by ale bylo fajn, aby se takto věnovali i dětem, které nemají ambice ani předpoklady pro to být dalším Boltem, Messim nebo Lendlem. A to už pokulhává. Tady totiž narazíme na ambice samotných trenérů (a někdy i rodičů).

Pro mě jsou mimo jiné úžasnou inspirací mí rodiče. Ačkoli dlouhou dobu působili ve vrcholovém sportu (jedni z nejlepších trenérů sportovní gymnastiky u nás, své svěřenkyně dovedli až na olympijský vrchol), nyní se věnují právě dětem věkově na 1. stupni ZŠ a vedou svou Akademii pro všestranný pohybový rozvoj dětí bez jakýchkoli plánů na jejich budoucí vítězství na soutěžích. Záměrem je přivést děti třeba i nesportujících rodičů k pohybu, vzbudit jejich zájem a někdy i seznámit děti s různými sporty tak, aby je pohyb bavil. Protože dětem nemůžete opakovat, jak je to pro ně dobré sportovat – děti to musí bavit.

Stejně jako je lepší nezačít kouřit, než se těžce závislosti zbavovat, je lepší děti vést k pohybu a zdravému způsobu života dříve, než budeme muset řešit jejich obezitu a s ní spojené nemoci.

A co vy? Víte o nějakém klubu nebo aktivitě, kde se u dětí rozvíjí jejich pohybová kultura bez masírování vlastního ega trenérů nebo učitelů? (Bez urážky… ono je někdy opravdu těžké sehnat finance na fungování zařízení, aniž se můžete pochlubit výsledky, medailemi apod.)

 

    Napsat komentář

    Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *