MŮJ ŽIVOT S KÁVOU

cafe-con-lecheJako mnozí jsem si prošla dlouhou cestou od kafe jako pomůcky k učení na VŠ (káva mi nechutnala, takže nějaká levná rozpustná, hodně cukru a mléka) přes kávu jako dezert (to jsem objevila ve Španělsku cafe con leche a u nás vesele popíjela Latte nebo cappuccino) až k espressu (nejprve s mlékem a cukrem, po dovolené v Toskánsku malé espresso bez mléka i bez cukru).

Se svou denní dávkou 1 – 2 kávy jsem byla docela spokojená, podle všech odborníků je to zdravé množství. Jenže jsem začala zjišťovat, že i na takovém množství může být člověk lehce závislý. Na kávu po obědě jsem se vyloženě těšila, i když jsem věděla, že by odstup od jídla měl být min. 2 – 3 hod (kvůli vstřebání některých minerálů), většinou jsem se nastřelila kávou do 30 min. Pokud jsem si jí nedala, přišel útlum…

Momentálně jsem ve fázi detoxikační 😉 obsahově spíš celkové ozdravení jídelníčku (nepiju alkohol ani kávu, ráno nalačno zelený ječmen nebo vlažná šťáva z růžového grepu, nejím maso, zeleninová jídla, ovoce, bylinkové čaje a voda, ostropestřec a koenzym Q10, zelené koktejly, snažím se hodně omezit cukr – používám agávový sirup a z pečiva jím jen vlastnoručně pečený chleba.)

ay_kavaOhledně kávy jsem se připravila předem a kromě obilného nápoje Caro (se kterým mě seznámila kamarádka během mého těhotenství) jsem objevila i ayurvédskou kávu – což je nápoj z čekanky + různé himalájské byliny. Klasická melta mi jako náhražka kávy nechutná, Caro je celkem v pohodě, ale do ayurvédské kávy jsem se vyloženě zamilovala. S údivem jsem si uvědomila, že mi klasické espresso vůbec nechybí a zřejmě tato změna v jídelníčku bude trvalá.

Látky obsažené ve šťávě z čekanky mají příznivý vliv na trávení, činnost jater, sleziny, žlučníku, slinivky břišní a krevního řečiště včetně srdce.

Pití kávy je samozřejmě i psychologická záležitost – to mám ale také vyřešeno. Pohodovou chvilku s teplým nápojem mi pořeší čaj (osobně mám moc ráda mátový, ale i další bylinky) a pokud přeci jen potřebuji aktivovat – piju čaj zelený.

Útlum po jídle je mnohem menší, když jíte lehčí jídla a nepřejíte se. Případně pokud je způsoben nedostatkem spánku, stejně vám nic moc nepomůže a je vhodné trochu reorganizovat svůj denní plán a hupsnout do postele o něco dřív.

Co vy? Máte kávu za svou spolubydlící nebo jste jí už taky vystěhovali?

  1 komentář u „MŮJ ŽIVOT S KÁVOU

  1. Lucka O

   Kávu miluju. I když nemám ráda závislosti, téhle se prostě nemůžu (no možná zatím spíš NECHCI…) zbavit 😉 Naštěstí jsou to max.2 šálky denně….takže za mě – kvalitní KÁVA je moje milovaná spolubydlící 🙂 Lucka O.

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *