JE TĚLO PŘEKÁŽKOU NEBO POMOCNÍKEM?

Žijeme v době osobního rozvoje! Rozvíjíme svůj vztah k penězům, učíme se, jak potkat toho pravého, jak vychovávat své děti, i jak milovat sami sebe. Občas ten duchovní (intelektuální) přístup vytěsní něco tak jednoduchého, jako je přístup k vlastnímu tělu.

Námět tělo a duše(cho)vní rozvoj mě napadl jak jinak – při běhání.

Protože se můžeme bavit o rozvoji mozku a duše jak chceme, nicméně tento život žijeme v těle. Některá náboženství mluví přímo o „uvěznění“ v těle. Nechápu proč, když jsme si tohle „vězení“ dobrovolně vybrali! A tělo je určeno k pohybu. Když se přestaneš hýbat – umřeš. Zní to strašně, ale je to pravda.

Našla jsem pár paralel sportu a spirituality:

Abys dosáhl cíle, musíš trénovat, tj. vyvinout úsilí. Neexistuje tabletka na štíhlost  (ač ti to dobří i špatní obchodníci neustále budou cpát), fyzickou kondici ani na meditaci.

Život je třeba brát sportovně = nehroutit se z prohry (ale poučit se, vstřebat životní lekci) ani se nezbláznit z výhry (radovat se, ale nekonejšit EGO přespříliš a taky se nebrat příliš vážně).

Meditovat se dá i v pohybu (nejen jógou): zkus příště při běhu (jízdě na kole či inline bruslích) nechat doma ipod i veškeré aplikace, které ti měří čas, vzdálenost, tep i číslo obuvi. Vnímej jen sám sebe, své okolí (obdivuj krásu přírody, uvědom si vůně i barvy). Běž jak dlouho i jak daleko chceš. Obrať svou pozornost k sobě a pohybu.

Když sportuješ, užívej si plně ten okamžik a nenech si hlavu plnit „důležitostmi“, co máš potom nakoupit a co budeš dělat příští měsíc. Jednou mi klientka řekla, že chodí na hodiny s trenérem, aby „vypnula“ a o tom, co dělá, vůbec nechce přemýšlet. Narovinu – za takovou lekci jsou to téměř vyhozené peníze. Pokud si budeš při cvičení uvědomovat, co a jak děláš, nejen že tvoje technika bude lepší, ale mnohonásobně vyšší bude i efektivita takové lekce.

Neboj se jógy ani cvičení, kde vnímáš své tělo. Jogíni nejsou jen střelené éterické bytosti, které mluví o čakrách a chodí všude pozdě. Najdeš mezi nimi opravdu úžasné učitele, kteří stojí nohama na zemi, jsou laskaví a vtipní a ukážou ti další možnost, jak se radovat ze života.

Máš pocit, že pohyb a sport není pro tebe nutný? Omyl! Jen jsi zatím nenašel „to pravé“…

    Napsat komentář

    Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *